Рецепта за домашен билков мехлем при липоми (мастна тъкан) и костни образувания
Изпитано и споделено!
Рецептата която споделям е как да си приготвите домашен билков мехлем при мастно подкожно образувание - липома, различни кожни проблеми, при костни образувания, мигрени и главоболие.
Лечителката баба Кера ми остави тази рецепта (бях нейна ученичка до 2013 година) за разтваряне на мастна тъкан или мастно образувание - тя не го наричаше липома, но казваше, че е като бенките и трябва да се внимава с тях.
Само да припомня, че тя е била съпруга на военен и е имала възможност да си набавя куркума.
Не всички са имали тази привилегия за онова време - през 70 - те и 80 - те години.
Преди да споделя рецептата искам само да уточня какво наричат днес липома?
Липомът е доброкачествено туморно образувание. Той представлява нетипично струпване на мастна тъкан, много подобна на всяка друга в нашето тяло.
Как да направите своя билков мехлем - всички масла и билки са достъпни и всеки, който има желание може да го направи у дома.
Необходими са ви билките куркума на прах - корен, салвия - градински чай стрък, бъзак корени, медицинска дъвка - мастикс и масла - по възможност студено пресовани - кокосово масло, бадемово масло и кайсиево масло и най - накрая се прибавя рициновото масло - преди да се прецеди мехлема.
На водна баня и на тих огън се разтапят маслата - по 50 мл от бадемовото и кайсиевото масло и 300 грама кокосово масло, след това се добавя медицинската дъвка - 10 грама - предварително натрошена, 50 грама куркума на прах, бъзак корени 50 грама - или един натрошен корен и 20 грама салвия - един стрък.
Всичко това къкри на тих огън и се бърка постоянно с дървена или силиконова лъжица. След 1 час се добавя и пчелен восък, с размер колкото кибритена кутийка.
Продължавате да разбърквате до пълното му разтапяне.
Когато сте готови, добавяте 20 мл рициново масло (днес в нашата Билкова ферма - работилница "Магическо биле" добавяме и по 10 капки чаено дърво - етерично масло), разбърквате много добре и вашия мехлем е готов!
Сега само прецеждате през няколко ката тензух (три ката) и се разлива в сух съд - стъклен, глинен - по ваша преценка.
Лечителката баба Кера го е приготвяла в бурканчета.
Прилага се за "разнасяне" на мастни подкожни образувания по цялото тяло, за ускоряване процеса на оздравяване на рани и за предотвратяване на възпаление, при мигрени и различни видове главоболия - маже се локално върху слепоочието и се прави лек масаж, до отминаване на проблема, за лекуване на кожни проблеми, при хрема и различни проблеми в ноздрите - намазва се на тънко върху клечка за уши и се обтриват ноздрите отвътре.
Лечителката го е прилагала и при дребната шарка.
Днес ние го препоръчваме при: липоми (Липомът е доброкачествено туморно образувание. Той представлява нетипично струпване на мастна тъкан, много подобна на всяка друга в нашето тяло), костни образувания (костни образувания са различни израстъци по костите, които се образуват от наслагване на нова костна тъкан), костни нарастъци (шипове), костни шипове (артроза), "мъртва кост", хемороиди, за ускоряване процеса на оздравяване на рани, за предотвратяване на възпаление и др.
Притежава силни антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.
Противопоказания: Индивидуална непоносимост!
За да има резултат - препоръката е за минимален едномесечен прием, ако диагнозата е с придружаващи заболявания може да се препоръча и тримесечен курс на прием - като фитотерапевт уточнявам, че всяко тяло е индивидуално и преди всякакъв прием на билки е необходима консултация с фитотерапевт!
Бъдете отговорни към живота и здравето си - не препоръчвам САМОДИАГНОСТИРАНЕ И САМОЛЕЧЕНИЕ!
...и нещо от мен - Елионора Недялкова
Липом - доброкачествен тумор на меките тъкани
Липомите са най-честият тумор на меките тъкани.
Те са бавно растящи, доброкачествени мастни тумори, които образуват меки туморни маси, затворени от тънка, влакнеста капсула.
Предполага се, че липомите рядко могат да се превърнат в злокачествени, това събитие не е убедително документирано.
Липомите са доброкачествени тумори. Злокачествените тумори, които произхождат от мастна тъкан се наричат липосаркоми.
Липомите могат практически да възникнат и да се развият във всички части на тялото.
Подкожните липоми обикновено не са фиксирани към основната фасция. Влакнестата капсула трябва да се отстрани, за да се предотврати повторното появяване на липома.
В стомашно - чревния тракт липомите присъстват като субмукозни тумори. Най-често срещаните места включват хранопровода, стомаха и тънките черва. Симптомите възникват от обструкция на лумена (просвета) или кървене.
Дуоденалните липоми са предимно малки, но могат да бъдат свързани с обструкция на лумена. Те могат да причинят болка, обструктивна жълтеница или инвагинация при по-млади пациенти. Ерозията може да доведе до тежко кървене.
Малки чревни липоми се срещат главно при пациенти в напреднала възраст. Те са склонни да причиняват субмукозни лезии. Намират се по-често в тънките черва, отколкото в дванадесетопръстника или празното черво. Както и при дуоденалните липоми, може да възникнат тежки кръвоизливи или инвагинация.Липомите на дебелото черво обикновено се откриват при ендоскопия (изследване, при което се извършва директен оглед на различни вътрешни органи). Биопсията на лигавицата помага за поставянето на диагнозата. Както при липомите на други места, липомите на дебелото черво могат да причинят болка при обструкция или инвагинация.Различни изследвания показват и наличието на липоми на други места в тялото, където те възникват по-рядко. Това включва ендокринни органи - щитовидната жлеза, надбъбречните жлези, панкреаса и паращитовидните жлези.
Документирани са също и лицево-челюстни липоми, включително в езика, паротидни, орбитоназални, максиларни и парафарингеални пространствени маси.
В редки случаи се наблюдава вътрекостно и вътреставно засягане. Съобщава се също за включването на структурните компоненти на медиастинума, включително дихателните пътища и плеврата.Гинекологични липоми могат да се появят в матката, яйчниците и др.Включването на сърцето (причиняващо вентрикуларна тахикардия), горната куха вена, мозъка и гръбначния мозък може да представлява значително клинично предизвикателство.
Често се срещат смесени тумори, като ангиолипоми и фибролипоми, които обикновено са доброкачествени. Диференцирането от липосаркома може да бъде трудно.
Други мастни тумори включват липобластоми, хиберноми, атипични липоматозни тумори и липосаркоми. Либобластомите се срещат почти най-вече при кърмачета и малки деца.
Те имат доброкачествен клиничен ход и ниска честота на рецидиви след хирургично отстраняване.
Хиберномите, също рядко срещани тумори, възникват от кафява мастна тъкан.
Атипичните липоматозни тумори обикновено се считат за нискокачествени саркоми, със силна склонност към рецидив, но с малък метастатичен потенциал. Липосаркомите са мезенхимни злокачествени заболявания.
Из
Сборник "...от старите тефтери на дядо...и нещо от мен" Елионора
Недялкова
Като фитотерапевт уточнявам, че всяко
тяло е индивидуално и преди всякакъв прием на билки е необходима консултация с
фитотерапевт!
Бъдете отговорни към живота и здравето си - не препоръчвам САМОДИАГНОСТИРАНЕ И
САМОЛЕЧЕНИЕ!
изготвил:
инж. Елионора Недялкова - консултант - фитотерапевт